akrep

Akrep; yaşadığı bölgeye göre çeşitli renklerde ve büyüklükte görülebilen 6 bacaklı, baş bölgesinde 2 kıskacı olan ve kuyruğunda zehirli iğnesi bulunan ölümcül canlılardandır. Baş bölümünden kuyruğuna göre yapısı büyümektedir.

Çoğu akrebin kör olduğu söylenir ama akreplerin gözleri vardır ve sadece gece avlandıkları için görmeye ihtiyaçları yoktur çünkü bacaklarında bulunan özel algı mekanizması sayesindeki çevresindeki bütün titreşimleri hissedebilirler.

Yumurtalama yöntemi ile çoğalırlar gruplar halinde yaşamayı sevmeyen akrep; tek başına bireysel olarak hayatını sürdürür.  Birleşme sırasında erkek akreple bir araya gelir. Yıkık virane bölgelerde yuva kurarlar ve yumurtalarını sırtlarında taşırlar.

Son derece iyi gizlenme yeteneğine sahip olan bu haşerelere karşı akrep ilaçlama yaptırmak yerine bireysel yöntemlerle mücadele etmeye çalışmak ölümcül zehirlenmelere yol açabilir. Tek başına dolaşmayan ve yavruları ile birlikte yaşayan akrepten kurtulmak için profesyonel şekilde hizmet veren servisler tarafından yardım alınmalıdır. Dış mekanlardan iç alanlara rahatlıkla girebilen ve kuytu noktalarda gizlenen bu haşereler, böcek ve örümcek gibi canlılarla beslenmektedir. Güçlü sezgilere sahip olan akrep ile mücadele için iç ve dış mekanlarda yapılan uygulamalar büyük önem taşır.

Yapı olarak çok kuvvetlidirler. Özel ışınlara karşı dirençleri vardır. Akrep zehiri ölümcül sonuçlara neden olduğu için bu haşerenin görüldüğü bölgede mutlaka sağlık bakanlığı onaylı haşere ilaçlama konusunda deneyimli ekiplerce akrep ilaçlama işleminin yapılması gerekmektedir. İlaçlama yapılamaması durumunda oldukça tehlikeli bu canlılar aç kalmaları durumunda evlerin içlerine girebilir ve ayakkabı, yastık yorgan gibi özel eşyalarınızın içine kadar girebileceklerini unutmayınız.