İnsan vücudunun yapısı gereği gözle görülmesi mümkün olmayan mikro dünyadaki virüs ve bakteri gibi organizmalar tarafından çeşitli hastalıklara yakalanmaya elverişlidir. Özellikle haşere üreten canlılar insan sağlığı için ciddi tehdit oluşturur. Böcekler ve fareler mikroplu yüzeylere temas edebilen ve üzerlerinde çok sayıda hastalığa sebep olacak mikroorganizmalar taşıyan canlılardır. Bu nedenle fare ısırması veya böcek sokması vakaları çeşitli hastalıklara neden olurlar.
İnsanları sokan veya ısıran böcek türleri olduğu gibi insanlara fiziksel olarak bir zararı dokunmayan böcek türleri de vardır. Dolayısıyla böcek sokması vakalarında ne yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibi olmalısınız.
Kene türü virüs taşıyan böcek türleri vücudunuza yapışmış ise veya ısırmışsa hiçbir müdahale yapmadan hemen en yakın sağlık kurumuna gitmeniz gereklidir. Çünkü kene türü böceklerin bilinçsizce çıkarılmaya çalışılması insan vücudunda kalıntıların kalmasına neden olur. Kenenin bedeni deriden çıkarılsa da mikro düzeydeki virüs taşıyan kalıntıları vücutta kalırlar. Bu nedenle kenelerin en kısa sürede cerrahi bir işlem ile çıkarılması hayatidir.
Sivri sinek türü virüs taşımayan ancak bünyesinde sıtma ve sarı humma ateşi gibi birçok hastalığa sebebiyet verecek mikrop barındıran böcek türleri deride kızarıklığa, şişkinliğe ve kaşıntıya neden olurlar. Sivrisineğin soktuğu bölgeyi sabun ve su ile yıkanması faydalıdır. Ancak bölgenin kaşınmaması gerekir. Ön tedbir olarak sinek kovucu da kullanılmalıdır.
Arı sokmaları sıkça rastlanan bir durumdur. Arı sokmalarında genellikle sokulan bölgede kızarma, şişkinlik ve ağrı görülebilir. Bazen de arının iğnesinin çıkarılması durumda deri enfekte olursa bu durum iltihap akıntısı şeklinde kendini gösterir. Arı sokmalarında sokulan bölgeyi sabun ve su ile yıkayıp, buz benzeri soğuk materyallerle baskı uygulamak önemlidir. Ancak alerji durumlarında ateş yükselmesi ve yutkunmada güçlük gibi sağlık sorunları görülebilir. Bu gibi durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerekir.
Böcek sokması vakalarında ise böcek türlerine göre yapılması gerekenler değişiklik gösterir. Bazı böcekler zehirlidir. Bu nedenle cerrahi işlem gerekli olan durumlarda hastanelere başvurulmalıdır. Böcek sokmalarında deride kaşıntı, şişme, kızarıklık ve ağrı görülebilir. Zehirli bir böcek sokmuş ise bölgeden iltihap akıntısı başlar. Zehirli bir böcek olmadığını düşündüğünüz ısırma veya sokma durumlarında sabun ve su ile yıkadıktan sonra bölgeye soğuk pres uygulamak yeterli olacaktır. Ancak sokulan veya ısırılan alanda olağan üstü reaksiyon görülüyorsa hemen bir hastaneye gitmeniz gerekir.