Çiyan ülkemizde her bölgede görülmekle birlikte daha çok sıcak ve nemli iklimin olduğu bölgelerde çok daha sık görülür. Bu haşerelere karşı etkili ve sağlıklı mücadele için çiyan ilaçlama uygulaması yaptırmak şarttır. Yapı bakımından oldukça zehirli olan, genellikle daha az zehirli olan kırkayak haşeresi ile karıştırılır. Kırkayak ile çıyan arasındaki farkların başında, çiyanın daha zehirli olması ve ölüme yol açabilecek kadar etkili olması gerekir. Ancak bu iki böcek, birbirine çok benzediğinden genellikle ayırt edilemez.  1 cm ile 30 cm arasında değişebilen büyüklüğe sahip olan bu haşere yaşadığı yere göre değişmekle birlikte genellikle sarı ya da kahverengi tonlarında görülür. Etle beslenen eklem bacaklılar arasında yer alan çiyan; örümcek, kalorifer böceği ve diğer haşere türleri ile beslenir. Gelişmiş bir ağız yapısına sahip olmayan bu haşereler avını zehirledikten sonra, bütün olarak yutar. Çıyan ile mücadele için yapılan iç mekan uygulamalarında, dış mekan ile bağlantı varsa, uygulamaya bu alan da dahil edilmelidir. Özellikle bahçeli ev, yazlık veya çiftlik gibi iç mekanlarda yapılan uygulamalar için bahçe ilaçlama işleminin de yapılması bu böceklerden korunmak için gereklidir.

Çiyanlar diğer böcek türleri gibi yumurtlayarak çoğalırlar ve yumurtalarını toprağın altına bırakırlar. Yumurtaları oluşana kadar dişi çıyan yuvayı terk etmez. Solucan ve böcek türleri ile beslenen bu haşereler, genellikle yiyecek sıkıntısı çekmemekle birlikte, iç mekanlara girişinin sebebi, yağmur ya da diğer olumsuz şartlar nedeniyle yuvalarının bozulmasıdır. Ağaç kenarları, toprak altı ya da taşlık bölgelere yuva yapabilen bu haşereler iç mekanlarda, yatak ya da kanepe altı gibi loş ve kuytu alanları seçer. Bu nedenle bu haşereler ile bireysel mücadele mümkün olmadığı için profesyonel firmalarca çıyan ilaçlama işlemi yaptırmak gereklidir.

Çiyanlar insanlara karşı saldırgan değildir ama saklanmak için evlerin gizli yerlerine giren ayakkabı ve terlik içlerine girdikleri için en çok ayaktan  çiyan sokması görülür. Çiyanlar evlerin dışında kaya altlarında ve toprak altlarında kendini gizlerler diğer böcekler gibi gece avlanırlar.. Vücutta şişlik ve kızarıklığa neden olan çıyan sokması sonucu çok şiddetli acı görüldüğü gibi doğrudan hekime başvurmak gereklidir. İç ve dış mekanlarda hem kirlilik yaratan hem de insan sağlığı ve yaşamını tehdit eden bu canlıları yok etmek için profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yardım almak gereklidir.