İlaçlanan böcekler

Parazit haşereler arasında yer alan; bit, pire, kene gibi haşereler ile akrep, çiyan, kırkayak gibi zehirli canlılar ile mücadele etmek oldukça zordur. Bu nedenle bu böcekleri yok etmek için kaliteli haşere ilaçları kullanılmalı ve profesyonel uygulama yöntemleri uygulanmalıdır. Çok iyi gizlenebilen ve hızlı bir şekilde çoğalan bu haşereleri yok etmek için, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan ilaçlama firmaları tarafından yardım almak hem bu haşereleri bir anda önce yok etmek için, hem de sağlık açısından risk oluşturabilecek durumların önüne geçmek için büyük önem taşımaktadır.

Gider böcekleri arasında yer alan; hamam böceği, gümüşçün, karınca gibi böcekler de son derece hızlı çoğaldığından, bireysel mücadelesi hiçbir şekilde çözüm vermez. Bunun yanı sıra bakteri ve mikropların yayılmasına ve insanlara hastalık bulaşmasına yol açan böcekler, sağlık açısından ciddi sorunlara yol açmaktadır. Dolayısıyla haşereler ile mücadele dikkat edilmesi gereken ve titizlikle uygulanması şart olan bir işlemdir.

Haşerelerin yanı sıra fareler ile mücadele de hem maddi zararların önüne geçmek, hem de oluşabilecek sağlık sorunlarını önlemek açısından gereklidir. Bilhassa kış aylarında iç mekanlara giriş yaparak, besin maddelerine zarar veren fareler, milyonlarca bakteri ve mikrop taşıdığından, ciddi hastalıklara dolaylı yoldan sebep olmaktadır.

Sıvı, jel, toz ya da katı haldeki ilaçlar ile uygulanabilen böcek ilaçlama işlemleri için haşere türüne göre uygulama yapmak ve aynı şekilde haşere göre ilaç hazırlamak son derece önemlidir. Sıvı yöntem yoluyla yapılabilen ilaçlama işlemleri kokulu veya kokusuz şekillerde uygulanabilir. Ancak fare akciğer solunumu yapan bir kemirgen olduğundan, kokusuz ilaçlar bu canlıya karşı herhangi bir etki sağlamayacaktır. Dolayısıyla kemirgenler ile mücadele için kokulu ilaçların kullanılması gereklidir. Bunun yanı sıra haşere ve kemirgenlerin kapalı alanlara girişini engellemek ya da açık alanlarda daha etkili sonuçlar alabilmek için katı, toz ya da jel formundaki ilaçlar da kullanılabilir. Bu formdaki haşere ilaçları genellikle sıvı yönteme ek olarak uygulandığı gibi ayrı bir şekilde de kullanılabilmektedir.

Haşereleri yok etmek ve yaşam alanlarının hem temizliğini ve sağlığını hem de güvenliğini sağlamak için yapılan haşere ilaçlama işlemleri de ciddi sağlık sorunları ile zehirlenmelere yol açabilmektedir. Dolayısıyla haşere ve kemirgenler ile mücadele için Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış olan ve profesyonel biçimde uygulama yapan, kaliteli ve sağlıksal sorunlara yol açmayacak nitelikteki böcek ilaçlama şirketleri tarafından yardım alınmalıdır.