insanda-pire-belirtileriBir takım belirtiler sayesinde varlığı düşünülen pireden kurtulmak tek başına halledilebilecek iş değildir. Pire ilaçlama firmaları tarafından uygulanan pire ilaçlama doğru yöntemlerle, eğitimli kişiler tarafından yapıldığında kesin sonuçlar alınır.

Kedi piresi, köpek piresi, insan piresi, güvercin piresi gibi türleri olan pire,  bulundukları canlı üzerinden kan emerek beslenen pire ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verir. İnsanda pire belirtileri fark edilmemesi imkansızdır. Pire ısırığı acı hissi verir. Kızarıklık ve kabarıklık oluşan yerde kaşıntı hissi başlar. Kaşınıldığı durumda ise cildin hassaslığına göre çeşitli alerjik hastalıklar ya da kalıcı yaralar oluşabilir. Bu tür belirtilerle karşılaşıldığı an pireden kurtulmak şarttır. Muhakkak doktor kontrolünde gerçekleşecek olan tedavilerden sonra pirenin diğer yerlere bulaşma ihtimali göz önünde bulundurularak pire ile mücadele başlatılmalı ve pire ilaçlama firmaları ile iletişim kurulmalıdır. Pire ilaçlama, ilaçların Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olması durumundan sizi pireden kurtulmak sorununda çözüme ulaştıracaktır.

Özellikle evcil hayvan besleyen kişinin, hayvan piresinin insana bulaşabileceğini bilmelidir. Hayvanlarında gördükleri ya da fark ettikleri pireden kurtulmak için veteriner şarttır. Yine evcil hayvanın bulunduğu ortamlara da pirenin zıplaması, yumurtalarını bırakmak için başka yerlere bulaşmış olması ihtimali gözden kaçırılmamalıdır. Pire ilaçlama bu dönemlerde kesinlikle şarttır.