Kalorifer Böceği

İnsanların yerleşim kurduğu her yerde barına bilen kalorifer böceği, çok hızlı ürediği için kısa süre içinde katlanarak büyüyen problemlere sebep olur. Hamam böceği, kakalak gibi canlılar arasında yer alan bu haşerelerde, yetişkin dişiler yıl içinde 25-30 adet yumurta bırakabilmektedir. Hızlı bir şekilde çoğalan ve mücadelesi önlem alınmadıkça zorlaşan kalorifer böceği ilaçlama konusunda bilinmesi gereken; işlem için her zaman yetkili sıfatı taşıyan ve bunu da gereken belgelerle ispatlayabilen firmalar ile çalışmak gerektiğidir. Yumurtaları da etkilemeyen ilaçlama uygulamaları sorunun sadece birkaç günlüğüne ortadan kalkmış “gibi” görünmesine neden olacak ancak kısa süre içinde ortaya çıkan böcekler yepyeni sorunlara neden olacaktır. Dolayısıyla etkili ve kaliteli çözümler üreten haşere ilaçlama servisleri tarafından yardım almak bu böcekleri yok etme açısından oldukça önemlidir.

Kalorifer böceği ile mücadele kapsamında yürütülen ilaçlama işlemlerinde özen gösterilmesi gereken bir diğer önemli konu da insan sağlığına zarar vermeyen ilaç karışımlarının kullanılmasıdır. Bu nedenle ilaçlarının Sağlık Bakanlığı tarafından kullanımı onaylanmış karışımlardan hazırlanmasına dikkat edilmelidir. Periyodik olarak yapılan kalorifer böceği ilaçlama işlemleri sayesinde tüm yumurtaların ortadan kalması, sorunun tekrar etmemek üzere çözüme kavuşması sağlanır. Bu haşerelerden kurtulmak için yardım alırken Sağlık Bakanlığından onaylı olan ve garantili ilaçlama yapan firmalar tercih edilmelidir.


Kalorifer böceğinden kurtulmak için ev, ofis, fırın, restoran gibi alanlarda sıklıkla uygulama yapılmaktadır. Jel ilaçlar ya da sıvı yöntem ile yapılan uygulamalardan kesin çözüm alabilmek için profesyonel firmalardan yardım almak şarttır. Alelade yapılan işlemler bu canlıları yok etme kon usunda hiçbir çözüm sağlayamadığı gibi sağlık açısından da ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tarafından öngörülen belgelere sahip ilaçlama firmaları tarafından yardım almak son derece önemlidir. Kalorifer böceği ile mücadele için bireysel yöntemlere başvurmak, mücadele sürecini uzatacağı gibi, sağlıksal sorunlara da yol açabilmektedir. Basit böcek ilaçları kullanmak,  solunum yolu hastalıklarına yol açabildiğinden, kaliteli ilaçlar kullanan firmalar tercih edilmelidir.

Özellikle fırın, cafe ve restoran sıcak ve nemli alanlarda kolaylıkla yuva yapan ve hızla çoğalabilen bu haşerelerden kurtulmak için kalorifer böceği ilaçlama yaptırmak hem temizlik açısından hem de sağlık açısından son derece önemlidir.