Karınca


Dünyadaki hemen her alanda yaşayabilen karınca ilaçlama yapılmadığı sürece hızla üreyen bir haşere olduğundan ve özellikle kapalı alanları kısa sürede işgal edebildiğinden mücadelesi önemli olan bir canlıdır. Hemen bütün maddeleri besin olarak kullanabilen bu böceklerden kurtulmak, sağlık açısından olduğu gibi maddi açıdan da önemlidir. Yiyeceklerden parçalar kopararak besinleri kullanılmaz hale getirebilen karıncalar, hem gündüz hem de gece aktif olduğundan görüntü itibari ile de rahatsız edicidir. Özellikle banyo ve mutfak bölümlerinde yuva yaparak, hızlı bir şekilde sayısını arttıran karıncalardan kurtulmak için basit insektisitler hiçbir şekilde çözüm sağlamaz. Karınca ile etkili mücadele için Sağlık Bakanlığından onaylı ve eğitimli elemanlar ile uygulama yapan haşere ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak şarttır.

Sıvı ilaç kullanılarak yapılabilen karınca mücadelesi, toz formundaki ilaçlar yoluyla da yapılabilir. Bunun yanı sıra ortamdaki haşerelerin yoğunluğuna bağlı olarak bu iki ilaç formu aynı anda da kullanılabilmektedir. Ev, iş yeri, fırın gibi kapalı alanlarda uygulanabilen karınca ilaçlama işlemlerinin sağlık açısından sorunlara yol açmaması için kaliteli ilaçlar kullanılarak yapılması şarttır. Kalitesiz haşere ilaçları bu haşerelere karşı hiçbir çözüm sağlayamadığı gibi sağlıksal sorunlar ile maddi zararları da beraberinde getirmektedir.

Özellikle yaz aylarında hızlı bir şekilde çoğalan ve kış için hazırlık yapan karıncaları akla gelebilecek her alanda görmek mümkündür. Bu haşerelere karşı önlem almak ve çoğalmalarının önüne geçebilmek için genellikle ilkbahar aylarında, koruma amacıyla uygulama yapılmaktadır. Bu uygulamalar, karıncaların alana girişine karşı uzun süre önlem oluşturur. Üremenin kraliçe karınca tarafından yapıldığı bu haşereler koloniler halinde yaşadığı ve bir yumurtlamada binlerce larva bıraktığı için, bütün alanı kısa sürede sarabilir. Karınca popülasyonu hat safhaya çıktıktan sonra, yapılan tek uygulama yeterli olmayacağından, bu böceklerin sayısı çoğalmadan uygulama yaptırmak oldukça önemlidir.

Bakteri ve mikropların hızlı bir şekilde çoğalmasına yol açan ve temizliği tehdit eden canlılar ile mücadele oldukça önemlidir. Zararsız olarak görülen karıncalar, etkin bakteri ve mikrop taşıyıcı olduğundan, bu haşereler ile mücadele etmek, sağlık açısından gereklidir. Özellikle gıda işletmelerinde sıklıkla görülen bu böceklerden kurtulmak için profesyonel yardım alınmalı ve amatör yöntemlere başvurulmamalıdır.