kedi-piresiPire, kişilerde görüldüğü gibi kedi, köpek, kuş gibi hayvan türlerinde de görülen canlıdır. Pire, kan emerek beslenir. Bu da üzerlerinde bulundukları canlıya virüs bulaştırarak birçok ciddi hastalıklarına sebep olmaktadır.

Kedi piresi, adından da anlaşılacağı gibi kedi üzerinde bulunan pire türüdür. Kedilerin kanlarını emerek beslenen pire, kaşıntı, yanma gibi hisler vererek büyük zararlara neden olur. Pire, üzerinde bulunduğu kedinin sıcaklığına göre vücut ısısını ayarlar. Çok yükseğe kadar zıplama özelliği bulunan pire yakalamak düşünüldüğü kadar kolay değildir. Bunun için, tek tek pire ayıklama gibi kişisel çabalar sonuçsuz kalacaktır. Pire ilaçlama , veteriner kontrolünde yapılmalı, ardından da kedi, köpek piresi insanlara ve eşyalara bulaşabilme özelliği taşıdığı için, pire ilaçlama firmaları ile irtibat kurulmalıdır.

Önlem alınmadığı için çoğalmalarının kolaylığına bağlı olarak daha çok sokak kedilerinde bulunan kedi piresi ilaçlama, hem kedi için hem kişiler için çok önemlidir. Kişilerin kedi ile teması durumunda kolaylıkla zıplayabilen pire, kolaylıkla da kişiye geçebilir.  Evlerinde kedi besleyen kişiler içinse bu durum daha tehlikelidir. Kedi dışında da yaşamlarını sürdürebilen pire, daha da tehlikeli hale gelebilir. Pire ile mücadele için önlem alındıktan sonra, pirelerin çoğalmasına bağlı olarak diğer alanlarda da bulunduğu düşünülerek ilaçlama firmaları ile görüşülmelidir. Pire bulunan alanların ilaçlanması yeniden bulaşması riskini ortadan kaldırır.

Kedi piresi ilaçlama, düzenli olarak veteriner kontrolünde yapılan aşılar ya da pire ilaçlama firmaları tarafından yapılacak ilaçlamalar ile gerçekleşmektedir. Eğer bir kedi sahibiyseniz asla hiçbir maddi durumdan kaçınılmadan kedinin sağlığına önem vermelisiniz. Bu durum sizin sağlığınız için de yararlı olacaktır. Unutulmamalıdır ki kedi piresi ilaçlama, çok önemlidir.