kedi-piresiPireler canlılar üzerlerinde bulunan ve bulundukları canlıların kanlarını emerek beslenen haşerelerdir. Kedi piresi, köpek piresi, insan piresi, su piresi, toz piresi, pamuk piresi, kar piresi, tavuk piresi, güvercin piresi gibi türleri bulunur. Her pire türü canlılar için tehlikelidir. Özellikle kan emerken direk temasları durumunda bulundurdukları virüsleri bulaştırır, böylece sağlık sorunlarına sebep olurlar. Kapalı ya da açık alanlarda görülen pirelerden kurtulmak sayıları da fazla olduğu için zordur. Bu nedenle pire ile mücadele dönemlerinin, pire ilaçlama firmaları tarafından uygulanacak pire ilaçlama ile atlatılması mümkündür.

Kedi piresi, diğer türlere göre daha ufak yapıdadır ve adından da anlaşılacağı gibi kediler üzerlerinde yaşarlar. Konakçılarının kanını emerek beslenen kedi piresini çok fazla zıplama özelliğine sahip olduğu için istedikleri yerlere kolayca geçebilirler. Evcil hayvan olarak kedi besleyen kişilerin, kedilerinde pire bulmaları durumunda kendilerinde de olabileceğini göz önünde bulundurmalı, pireden kurtulmak için önlemler almalıdırlar. Evin bazı bölümlerinde de bulunabilme ihtimalleri yüksek olan pire ile mücadele durumunda pire ilaçlama yaptırılmalıdır. Pire ilaçlama firmaları ile irtibata geçildiğinde, sizlere bu konuda yardımcı olacaklardır.

Sokaklarda ya da gittiğimiz yerlerde de birçok kediyle karşılaşır ve bazılarımız onları sevmekten kendimizi alıkoyamayız. Bu durumlarda da kedi piresinin insanlara geçme riski yüksektir. Çünkü pire, daha sağlıksız, besinsiz hayvanlarda bulunmayı daha çok tercih eder. Vücudumuzda gördüğümüz pire ısırığı, ‘kedi piresi insana geçer mi?’ sorusu için bize yanıt olabilir. Bu durum için doktor kontrolünde tedaviler olunduktan sonra muhakkak yaşadığımız alanlara ve eşyalarımıza da bulaşabileceği düşünülerek pire ile mücadele başlatılmalıdır. Pire ile mücadele edecek kişilerin pire ilaçlama firmaları tarafından yardım almaları şarttır.