kedi-piresi-nasil-yok-edilirKedide pire görülmemesi için muhakkak bu hayvanların iyi besin almaları, temiz bakılmaları ve sağlıklarına önem verilmeleri gerekir. Zira pireler daha çok sağlıksız hayvanlarda bulunmayı tercih ederler. Bunlardan aldıkları virüsleri de geçtikleri bir diğer konakçısına rahatlıkla bulaştırabilirler. Kan emerek beslenen pirelerden kurtulmak için muhakkak pire ilaçlama uygulatılmalıdır. Ancak bu pireler eğer kedi, köpek gibi hayvanlar üzerinde görüldüyse veteriner tarafından tedavi edilmeleri de şarttır.

Kedi piresinin insana ve diğer istedikleri her alana sıçrayabildikleri bilinmelidir. Bu durum göz önünde bulundurularak sadece kedi piresinden kurtulmak yeterli olmayacaktır. Kedi piresi ilaçlama, veteriner hekimlerin yardımları ile gerçekleştirildikten sonra, bu canlıların bulundukları alanlar da pire ilaçlama ile temizletilmelidir.

Pireler gözle görülemeyecek kadar ufak yapıda olduklarından çoğu zaman pire belirtileri ile fark edilirler. Kedide pire olduğu vücutlarında oluşan kaşıntılar ile anlaşılır. Kulaklarını sıklıkla kaşıyan ve yaralar açan kedilerde pire olma ihtimali yüksektir. Kedi piresinden kurtulmak için bireysel yöntemler sonuçsuz kalır. Alınan pire ilaçları, tasmaları veteriner kontrolünde bilinçli olarak kullanılmadığı takdirde hiçbir zaman kesin çözümlere ulaşılamaz. Önce kedide pirelere son verilmeli, ardında ise muhakkak her yerde görülebilecek pireler ile mücadele için pire ilaçlama yaptırmak gerekmektedir.

Kedi pireleri ile mücadele için bu haşerelerin sayılarının artmasına izin verilmemelidir. Yumurtlama ile üreyerek, bir üremede yüzlerce yumurta bırakan pirelerde kurtulmak her geçen gün daha da zorlaşacaktır. Ufak olmaları yakalanmalarını zorlaştırdığı gibi yok edilmelerini de imkansız kılmaktadır. Yassı yapılara sahip olmaları ve kolay sıçrayabilmeleri, tüyler üzerinde rahat hareket etmelerini kolaylaştırmaktadır. Kedi piresinden kurtulmak asla bireysel yapılacak müdahaleler doğrultusunda sonuçlanmaz. Veterinerlerin düzenli olarak yaptıkları tedaviler ve arkasından kontroller kedinizde pire sorunlarına son verecektir. Ancak unutulmamalıdır ki bu haşereler evlerinizde, sizlerde, sevdiklerinizde mevcut olabilir. Bunun için ise bulunduğunuz her alanda pire ilaçlama uygulatmanız gerekmektedir.