pire-belirtileriPire, ufak bir haşere olduğu için, görülmesi durumunda yakalanması zor bir türdür. Bu nedenle kişi tek başına pire ile mücadele etmemelidir. Bu durumlarda pire ilaçlama firmaları ile irtibata geçilip yardım alınmalıdır.

Pire, insan, kedi, köpek gibi canlılar üzerinde bulunarak yaşamını, üzerlerinde bulundukları canlıların kanlarını emerek devam ettirir. Kan emici olmaları ve insanlarla, hayvanlarla temas halinde olmaları taşıdıkları virüsleri bulaştırmalarına sebep olur. Sağlık açısından ciddi tehlike taşıyan bu durum, ölümle sonuçlanabilecek hastalıklara da sebebiyet verebilir. Sağlık sorunlarının önüne geçilmesi için pire belirtileri hissedildiği andan itibaren pire ilaçlama firmaları ile bağlantı kurulmalıdır.

Pire belirtileri, insan piresinde ısırdıkları yerlerde bıraktıkları kızarıklık, kaşıntı gibi hislerle anlaşılacağı gibi, hayvanlarda bulunan pire türleri ise, hayvanların şiddetli kaşıntılarıyla anlaşılabilir. Pireler kişilerin kıyafetlerinin cep kısımlarında, dikiş yerlerinde de bulunur. Pire ile mücadele kişi hayatının hiç bir döneminde kolay olmamıştır

Pire üremeleri de hızlı ve çabuk olur. Bu nedenle pire bulunan kişi ya da ortamlar için tehlike daha fazla artmaktadır. Tehlikelerin önüne geçebilmek ilaçlama firmaları ile mümkündür. Pire diğer haşere türlerine göre çok zıplayabilen bir canlı olmakla birlikte, yakalanması da kişiler tarafından oldukça zordur.

Pire belirtileri hissedildiği zaman bir takım değişik önlemler alınır. Evcil hayvan besleyen kişiler, hayvanları için pire tasması ya da pire ilacı kullanırken, kendilerine bulaşabilecek pireler için de önlem almalıdırlar. Bu önlemler kendi sağlıkları açısından çok fazla önem taşır. Çünkü pire ufak bir haşere olmasının aksine ciddi zararlar taşıyan da bir haşeredir.