Pireden nasıl kurtulabilirim? Pire ilaçlama Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

pire
pire

Pire ilaçlaması özenle ve dikkatli yapılması gereken bir işlemdir. Pire ile mücadele konusunda dikkat edilecek kurallar şunlardır;

-Pire ilaçlama sağlık bakanlığı onayı ile çalışan firmalar tarafından yapılmalıdır. İzinsiz ilaçlama yapmak ve yaptırmak suçtur.

-Pire ilaçları kaliteli ve etkili nitelikte olmalı, bu işlemi uygulayan kişinin alanında uzman olmalıdır.

-Pire için kullanılacak olan özel haşere ilacı ziraat mühendisleri tarafından hazırlanmalıdır.

-Pire ilaçlaması yapılırken yiyecek ve içecekler mutlaka saklanmalı.

-Pire ilaçlaması uygulanan alan 250 dakika kadar kapalı tutulmalıdır. Buharlama ya da püskürtme yöntemi ile yapılabilen bu uygulamada alanın türüne göre farklı önlemler alınmalıdır.

-Buharla yöntemi ile yapılan pire ilaçlama işlemlerinde alanın 3 saat kadar kapalı tutulması şarttır. Bu işlem boşaltılması kolay olan ve çok fazla kişinin ortak kullanımında olmayan bölgeler için yapılır. Ev, ofis, bodrum gibi kapalı alanlar ile bahçe, park gibi açık alanlarda bu yöntem kullanılmaktadır.

-Püskürtme yöntemi ile yapılan uygulamada ortamın yarım saat kadar kapalı tutulup, aynı şekilde yarım saat kadar havalandırıldıktan sonra kullanılması gerekmektedir. Hastane, klinik, otel gibi alanlar için daha sık uygulanan bu yöntem, pirelerin yoğun olduğu ya da yuva yapabileceği alanlara ilaç uygulayarak yapılır. Sıvı ilaç ile gerçekleştirilen bu işlemde, zıplayarak hareket eden bu haşerelerin ilaca temas ederek ölmeleri sağlanır.