pire-hakkinda-bilgiPireler 6 ayağı bulunan ve ayaklarında bulunan çengelleri sayesinde konakçılarında rahatça bulunabilen ve yassı olmalarına bağlı olarak bu konakçılarında rahat hareket edebilen haşerelerdir. Türlerine göre farklı beslenebilirler ancak birçok türü kan emerek besin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Kedi piresi, köpek, su, pamuk piresi, insan, güvercin piresi gibi türleri mevcuttur ve canlılar üzerinde bulunanları kan emerler. Humma, verem, tifüs gibi hastalık virüslerini vücutlarında taşırlar ve bir diğer konakçılarına geçtiklerinde bu konakçısına rahatça bulaştırabilirler. Pireler zararlı haşerelerdir ve pirelerden kurtulmak şarttır. Haşere ilaçlama firmaları ile irtibat kurularak pire ilaçlama uygulatılmalıdır.

Pireler sıcak havaları sever ve ilkbahar, yaz aylarında daha fazla çoğalırlar. Yumurtlama ile üremelerini gerçekleştirirler. Bir üremede yaklaşık 50-60 adet yumurta bırakabilen bu haşereler yaşamları boyunca yaklaşık 2000’e kadar yumurta bırakabilmektedirler. Ayrıca bir defada bir konakçıdan 4-5 kez kan emebilirler. Pire yumurtaları, larva ve pupa dönemlerinde geçtikten sonra 10 gün içerisinde erginliğe ulaşırlar. Erginliğe henüz ulaşmamış pirelerin gözleri görmediğinden deri döküntüleri ve kıllarla organik olarak beslenirler. Sayıları arttıkça kan ihtiyaçları ve buna bağlı olarak tehlikeleri de artacak olan pire ile mücadele zorlaşacaktır. Bu yüzden vakit kaybedilmeden görüldükleri, fark edildikleri zamanlarda pire ilaçlama ile müdahale edilmelidirler. İlaçlama hizmetini pire ilaçlama firmaları tarafından almanız mümkündür.

Bu haşereler sıcağı sevdiklerinden tüyleri fazla olan hayvanlarda daha fazla görülürler. Ayrıca yumurtalarını bırakmak için insanlardan ya da hayvanlardan halı kenarlarına, kanepe ve koltuklara, eşyaların dikiş kısımlarına, tahta ve duvar çatlaklarına, halı kenarlarına da geçebilirler. Kendi boylarının 200 katı yükseğe sıçrayabilmekte olduklarından istedikleri yerlere geçmeleri oldukça kolaydır. Pireler, sıvı ilaçlar kullanılarak yok edilebilecek haşerelerdir. Çünkü haşere ilaçlama firmaları, sıvı ilaçlama ile pirelerin bulundukları her yere ulaşabilmektedirler.