pire-ilaclama-hakkindaPire, üstün zıplama özelliği, dayanıklı olması, hızla çoğalması, çok iyi gizlenmesi gibi özellikleri ile yüzyıllardır insanların ve bazı hayvanların kanını emerek yaşamını sürdüren bir zararlıdır. Pire ısırdığı zaman çok şiddetli kaşıntı verir.

Pirelerin vücut özellikleri; 2 – 4mm boyunda, rengi kızılımsı kahverengiyi andıran bir haşeredir. İnsanların ve hayvanların kanlarını emerek beslenmesini sürdürür. Başının sadece bir tarafında tek bir göz vardır. Bazı türlerinde ise hiç gözü bulunmaz.

Pireler gündüzleri pasif geceleri aktif yaşar. Pire üremesi nemli ortamlarda daha kolay olur. Bu haşerenin görüldüğü hayvan ve evleri sık aralıkları olarak ilaçlama yaptırmanız gerekir. Dünya üzerinde 1400–1500 kadar türü vardır.

En fazla bilinen pire çeşitleri ; köpek piresi, insan piresi, kar ve pamuk piresidir.

Pire yumurta yöntemi ile çoğalma sağlar. Kanını emdiği canlının üzerinden ayrılan bu böcek, uygun bulduğu alanlarda yumurta bırakır.  Pire, zıplayarak hareket sağlamasının yanı sıra kanatsızdır. Ömrü bir yıl kadar olan pirenin arka bacakları uzun ve güçlü bir yapıdadır. Pire sıçramasını arka bacakları ile gerçekleştirir.

Pire salgın ve tehlikeli hastalığı insanlara bulaştırabilir. Zoonoz, dizanteri, tifüs veba, humma, gibi salgın ve tehlikeli hastalıklar pire ısırması yoluyla insanlara bulaşan hastalıklardır. Vücudunun 20 katı fazla kan emen pire canlısı, çok hızlı ürer. Bir pire her seferinde 30 ve 50 kadar yumurta bırakabilir. Dişi ölene kadar 2000 yumurta bırakabilir. Gözleri görmeyen pire larvaları üzerinde bulundukları canlının deri döküntüleri ile beslenme sağlarlar.

En büyük pire türü Kuzey Amerika’da görülen Hystrıchopsylla schefferi adındaki türdür. Bu pirenin büyüklüğü 12mmdir. Ülkemizde köpek ve kedi piresi sıklıkla görülmekle birlikte, birçoğu aktif olarak virüs taşımaktadır. Hem hayvanlara hem de insanlara hastalık bulaştıran bu canlılardan kurtulmak için profesyonel ilaçlama servisleri tarafından yardım almak şarttır. Çiftlik gibi alanlarda oldukça sık rastlanan pire, tavuk ve hindi gibi kümes hayvanları ile koyunların üzerinde hızlı bir şekilde çoğalmaktadır. Bu şekilde hem hayvanların huzursuz olmasına neden olurken, bu alanlara yakın bölgelerde de hızlı yayılım gösterdiğinden insan sağlığı açısından da tehdit oluşturur. Pirelerden kurtulmak için, hayvan ilaçlaması yapmak yasak olduğu gibi, hayvanların ölümüne de sebep olacağından, canlılar üzerinde haşere ilaçları denenmelidir. Pire bulaşan hayvanlardaki pireleri yok etmek için veterinerlerden yardım alınmalı veya özel ilaçlar kullanılarak hayvan temizliği bireysel şekilde gerçekleştirilmelidir.