pire-ilaclamada-dikkat-edilmesi-gerekenlerPireler kan emerek beslenen haşereler oldukları için humma, verem, tifüs gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadırlar. Bu yüzden bir an önce yok edilmeleri ve bu amaçlar haşere ilaçlama firmaları tarafından pire ilaçlama hizmeti alınması şarttır. Zira oldukça ufak yapılara sahip olmaları ve kendi boyutlarından çok daha yükseğe sıçrayabiliyor olmaları nedeniyle bu haşereleri bireysel yöntemlerle yok etmek oldukça zor ve zaman kaybından ibaret olacaktır.

Pire ilaçlama için sıvı böcek ilaçlama uygulaması gerçekleştirilir. Bu işlem buharlama ile yapılır. Her alana, alandaki en ufak kuytu köşelere dahi temas ettiğinden dolayı oldukça etkili bir yöntemdir. Ancak kokulu olması nedeni ile ilaçlama öncesinde alınması gereken önlemler mevcuttur. Gıdaların kaldırılması, çocuk oyuncaklarının saklanması (pire olmadığından emin olunduktan sonra), varsa evcil hayvanlarınızın dışarıya çıkartılması ve yine varsa akvaryumlarınız taşınamayacak boyutta ise üstlerinin ıslak havlu ile örtülmesi alınması gereken bu önlemler içerisindedir. Bunun dışında pire ilaçlama öncesinde halıların kaldırılmasına ya da koltuk, döşeklerin örtülmesine gerek yoktur. Çünkü pireler sadece kedi, köpek, insan gibi canlılar üzerlerinde yaşamlarını sürdürmez, bu gibi yerlere de geçebilirler.

Kokulu böcek ilaçlama uygulaması için 2 saat kadar kapalı kalması gereken alanda uygulama yapıldığı sırada maskeli ilaçlama personelleri dışında kimse bulunmamalıdır. Alan yarım saatlik bir havalandırmadan sonra kullanıma açılabilir. Eğer ilaçların temas ettiği mutfak gereçleri varsa sudan geçirilmesi şarttır. Ayrıca aynı şekilde çocukların kullandıkları eşyalara ilaç temas ettiyse bu eşyalar yıkanmalıdır. Pire ilaçlama hizmeti alınırken, doğru uygulanması ve doğru ilaçlar kullanılması adına muhakkak eğitimli ekiplerce çalışan haşere ilaçlama firmaları ile görüşülmelidir.