Pire ne zaman biter? Pirelerden ne zaman kurtuluruz?

pire ilaçlamaPireden tamamen kurtulmak için pire yumurtalarının da ölmesi gerekir. Bunun içinde düzenli ve periyodik aralıklarla ilaçlama yapılması şarttır. Pire ilaçlaması yapılırken her yeri hava almayacak şekilde 4-5 saat kadar kapalı tutmanız gerekir. Alanınızı 1 saat havalandırarak kullanabilirsiniz. Ev, bodrum, iş yeri gibi iç mekanlarda pire ile mücadele için genellikle buharlama yöntemi kullanılır. Bu yöntemde, haşere ilacı alanındaki her yere nüfuz edeceğinden pireden kurtulma konusunda etkili bir çözüm verecektir. Ancak yumurtalar uygulamadan etkilenmeyeceğinden, pire yoğunluğuna bağlı olarak işlemin 2-3 hafta sonra tekrarlanması gerekebilir. Bunun yanı sıra uygulamanın ardından detaylı temizlik yapmamak, ilacın etkisini korumasını sağlayacağından larvadan çıkacak pireler için çözüm oluşturacaktır. Ancak bu haşerenin çok yoğun olduğu alanlarda, ikinci uygulama genellikle yapılır.

Pireleri yok etmek için iç mekanlara yapılan uygulamalar kadar, bu haşerenin geldiği alanı tespit ederek, alana yeniden girişine karşı da önlemler alınmalıdır. Örneğin uygulama yapılan alana yakın bir yerlerde pireli hayvanlar yaşıyor ise, bu canlıların veteriner kontrolünde temizlenmesi pire girişini engellemek için şarttır. Yalnızca iç mekanlar için uygulama yaptırmak, bu canlılardan kurtulmak için yeterli olmayacağından, önlem almak büyük önem taşır.

Pireden kurtulmak için etkili ilaçlar ile uygulama yapan ve garanti veren ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak gereklidir. Sağlıksız uygulamalar ya da amatör mücadele, bu canlılara karşı hiçbir sonuç vermeyeceği gibi sağlıksal sorunlara da yol açabilmektedir.