pire-tahtakurusuPire ve tahtakurusu kan emerek beslenen ve virüs taşıyıcılığı yapan haşereler olduğundan birbiri ile benzerlik gösterir. Ancak bu iki haşere arasında belirgin farklılıklar da vardır. Pire 1-2,5 mm büyüklüğünde iken, tahtakurusu yaklaşık 5-6 mmdir. Bunun yanı sıra pireler zıplayarak hareket eder ve bir alandan diğerine kolaylıkla geçiş yapabilir. Ancak tahtakurusu, pireye göre çok daha yavaş hareket etmesinin yanı sıra kısa sürede geniş alanlara yayılamaz.

Kan emerek beslenen bu iki haşere türü de hayvan vücudunda yuva yapıp kolaylıkla çoğalabilirken, insan vücudunda yuva yapamadığı gibi yaşam alanlarına yerleşerek üremeye devam eder. Nemli, sıcak ve kuytu alanları seven bu iki haşere de böcek ilaçlama yapılmadığı sürece üremeye ve çoğalmaya devam eder.

Tahta kurusu açlığa karşı uzun süre dayanıklıdır ve hiç kan emmeden bir yıl kadar yaşayabilir. Bu süre içerisinde yarı uyku durumuna geçen tahtakurusu enerji ihtiyacını minimuma indirerek hayatta kalır. Pireler ise, açlık karşısında uzun süre dayanıklı olmadığı gibi sürekli olarak hareket eder ve olduğu yerde büyüklüğünün 500 katı kadar yükseğe zıplayabilir.

Hayvanların kıllarına tutunarak, vücutlarında yuva yapan bu iki haşere türü için de sıvı ilaçlar kullanılır. Kaliteli ve güçlü etkiye sahip olmayan böcek ilaçları ile uygulama yapan pire ilaçlama şirketleri bu parazitlere karşı hiçbir çözüm sağlamaz. Bu nedenle kaliteli ilaçlar kullanan ve profesyonel ilaçlama yöntemleri ile uygulama yapan ilaçlama firmaları tarafından yardım almak şarttır.

Parazit haşereler arasında yer alan bu iki haşere türü de yumurtlama yöntemi ile çoğalmakla birlikte ortalama olarak iki ya da üç haftada bir larva bırakmaktadır. Çok hızlı bir şekilde üreyen parazitlerden kurtulmak için profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak ve bireysel ya da amatör ilaçlama yöntemlerine başvurmamak gereklidir.