pire-isirigi-etkileriPireler insanlara, kedi, köpek, güvercin ve kümes hayvanları gibi canlıları ısırarak kanlarını emen ve bu şekilde besin ihtiyaçlarını gideren haşerelerdir. Isırdıkları vücutlarda aşırı kaşıntılar oluştururlar. Kaşınan yerler daha sonra kızarır ve kabarır. Cilt hassaslığına göre, özellikle en hassas ciltlere sahip olan bebek ve çocuklarda pire ısırığı etkileri, kalıcı yara, cilt ve deri hastalıkları olarak görülebilmektedir. Bu gibi durumlara maruz kalınmaması adına her alanda görülebilmeleri mümkün olan pirelerden kurtulmak ve bunun için haşere ilaçlama firmaları ile irtibat kurarak, pire ilaçlama hizmeti almak gerekmektedir.

Pire ısırığı etkileri ile karşılaşan kişiler ilk öncelikli olarak, sağlık kuruluşlarına başvurmalıdırlar. Buna eşzamanlı olarak ise, bu haşerelerin her alana geçebilecekleri göz önünde bulundurularak, haşere ilaçlama firmaları ile görüşülmeli ve daha önce sıkça bulunulan, temas içerisinde olunan alanlara pire ilaçlama yaptırılmalıdır. Çünkü bu haşereler sadece konakçıları üzerlerinde yaşamazlar. Üremelerini gerçekleştirdikten sonra yumurtalarını bırakmak için halı, kilimlere, eşyalara, dolaplara da geçebilmektedirler. Bu yüzden nerelerde bulundukları net olmadığından, her tür kuytu köşeye dahi ulaşabilecek ilaçlar kullanılmalıdır.

Pire ısırığı sadece cilt yaralarına değil, bu haşerelerin bazı konakçılarından aldıkları hastalık virüslerini taşıyarak, bir diğer konakçısına bulaştırması ile birlikte humma, verme, tifüs gibi hastalıkların oluşmasına neden olmaktadır. Bu gibi olumsuzluklar yaşanmaması ve pire zararlarına maruz kalınmaması adına, pire ilaçlama yaptırılmalıdır. Bunun için profesyonel haşere ilaçlama firmaları tarafından yardım alınmalıdır. Çünkü uygulama kadar doğru ilaçlar kullanılması ve doğru müdahaleler yapılması da oldukça önemlidir. Aksi halde sağlık sorunları yaşanabilir ve bu haşerelerin dirençleri artabilir. Pire ile mücadele için her zaman Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olarak hizmet veren pire ilaçlama firmaları ile irtibat kurulmalıdır.