pirede-uremeHayvan ve insanların üzerlerinde yaşamlarını sürdüren pire, üzerlerinde bulundukları canlıların kanlarını emerek beslenirler. Üremesini de bu şekilde gerçekleştiren pire ölene kadar yaklaşık 2000 adet yumurta bırakabilir. Ortamın sıcaklığına bağlı olarak larva haline gelen pirenin, 10 derecenin altında üremesi azalır. Sayıları üremelerine bağlı olarak hızla artan pireden kurtulmak çok zordur. Pire ilaçlama firmaları bu durumda size yardımcı olacaklardır.
Kedi piresi, köpek piresi, güvercin piresi, insan piresi, pamuk piresi, tavuk piresi, kar piresi, toz piresi gibi yüzlerce türü bulunan pire üzerlerinde bulundukları canlılara göre isimlendirilir. Çok fazla zıplayabilen pireler istedikleri yerlere ve kişilere geçebilmektedir. Bu nedenle pire ile mücadele oldukça zordur. Evcil hayvan besleyen kişiler için daha tehlikeli olan pireden kurtulmak için muhakkak pire ilaçlama şarttır. Çok küçük olmaları çoğu zaman fark edilmemelerine sebep olur. Pire ısırığı gibi belirtilerle anlaşılabilen pireden kurtulmak için hemen pire ilaçlama yapılmalıdır.
Pire ilaçlama ev, iş yeri, ofis, bina, hastane, okul, lokanta, bahçe, park gibi açık ya da kapalı alanlarda yapılmaktadır. Yapılan alana göre yöntemi de değişen ilaçlama için uygun fiyatlar verilir. Pire ile mücadele için ucuz ancak kalitesiz ilaç kullanan birçok pire ilaçlama firmaları bulunmaktadır. Doğru ilaç kullanımının önemli olduğu unutulmamalıdır. Aksi takdirde yanlış ilaç kullanılması canlılar için zararlı olabilir.
Pire ilaçlama firmaları Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ilaçlar kullanılarak, eğitimli ve uzman kadrolar tarafından yapılmalıdır.