pire-nasil-hayvandirUfak ve çabuk gözden kaybolan hatta çoğu zaman fark edilmeyen haşere ile mücadele her zaman daha zordur.  Pire, bit bu haşere grupları arasındadır. Pire çok ufak olmakla birlikte, kedi piresi, köpek piresi, güvercin piresi, insan piresi gibi türleri de vardır. İnsanlar üzerinde bulunan pirelerin hayvanlara geçebilecekleri gibi hayvanlar üzerinde bulunan pireler de kolaylıkla istedikleri yerlere atlayabilirler. Pireden kurtulmak bu durumlarda çok daha zordur. Üzerlerinde bulundukları canlıların kanlarını emerek beslenme ihtiyaçlarını karşılayan pire, bu canlılar için de ciddi zararlar oluşturur.  Pis yerlerde daha çok bulunmaları, barındırdıkları mikrop ve virüsü arttırır.

Pire ilaçlaması yapılan ortamlarda pire tamamen yok edilebilir. Yapılacak pire ilaçlaması için kullanılacak ilaca ve tespit edilen haşere türüne bağlı olarak pire ilaçlama fiyatları da değişir. Pire ilaçlama yapacak olan şirketler, ilaçlarının Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olmasına dikkat edilmelidir.

Pire, çok çabuk ve sık üreyebilen bir haşere türüdür. Yumurtalarını sıcak ortamlara bırakırlar. Pireden kurtulmak bu yüzden de zorlaşmaktadır. Bir bölümünü yok edebilen kişi üremeye bağlı olarak diğer bir kısmı ile başa çıkamaz. Yumurtaların da yok edilmesi için pire ilaçlama yapıldıktan bir süre kadar sonra yeniden aynı işlem uygulanmalıdır.

Böcek ilaçlama firmaları tarafından uygulanan, pireden kurtulmak için yapılan pire ilaçlama doğru şekilde, doğru yöntemlerle yapıldığında kesin sonuçlar elde edilir.