pire ilaçlamaPire canlısı insan ve hayvan kanı emerek beslenir. Pire yavru döneminde 1-2 mm, erişkin dönemde ise 3-4 mm büyüklüğünde olur. Bu haşerenin büyüklük ve küçüklüğü beslenmesine bağlı olarak da farklılık gösterir. Ortamda genellikle en fazla yavru pireye rastlanılır.

Pirelerin 1600 dolayında çeşidi vardır. Tropik, astropik ve ılıman iklimlerde yaşarlar. Yaşadıkları ortamlara göre boyutları değişkenlik gösterebilir. Bu zararlı canlılar insanlara veba gibi ciddi virüsleri bulaştırabilirler. Orta çağ döneminde pireler yüzünden nüfusun yaklaşık dörtte birinin hayatını kaybettiği bilinir. Sadece insanları değil kedi, köpek, insan, tavşan ve kümes hayvanlarınızı da ısıran pirelerin boyları yaşadıkları iklimlere göre farklılıklar gösterir. Hızlı bir şekilde çoğalan ve sağlıksal sorunlara yol açan bu canlılardan kurtulmak için pire ilaçlama yaptırmak büyük önem taşır. Türkiye’deki pirelerin boyları 1,5 mm başlar 3,3 mm kadar çıkar. Tropik iklimlerde ise bu oran 10 ile 15 mm kadar çıkar. Pireler ne kadar büyük olursa o kadar çok kan emerler. Ne kadar fazla kan emme ihtiyacı duyarsa o kadar fazlada hastalık bulaştırmış olur. Bu haşerelerin üreme oranları da kan emme miktarlarına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Pirelerden kurtulmanın tek yolu profesyonel uygulama yaptırmaktır. Kaliteli ilaçlar kullanarak uygulama yapan pire ilaçlama firmaları tarafından yapılan işlemler, bu canlılar ile mücadelede kesin çözüm sağlar. Kalitesiz pire ilaçları ya da zirai ilaçlar kullanılarak yapılan uygulamalar, sağlık açısından ciddi sorunlar yaratacağı gibi maddi hasara da neden olabilmektedir. Bu nedenle bu pirelerden kurtulmak için bireysel yöntemlere başvurulmamalı, garantili uygulama yapan firmalar tercih edilmelidir.