pire-ne-kadar-sicrar

Güçlü bacaklara sahip olan ve esnek şekilde hareket edebilen pire, büyüklüğünün 200 katı kadar yükseğe zıplayabilir. 2 ile 3 mm arasında büyüklüğe sahip olan pire, 40-50 cm kadar yükseğe zıplayabilir. Genellikle hayvanlar yoluyla bulaşan ve açık alanlardan, iç mekanlara kolaylıkla giriş yapabilen pire ile mücadele için etkili ilaçların kullanılması ve kaliteli ilaçlar ile uygulama yapılması şarttır. Buharlama tekniği kullanılarak yapılabilen pire ilaçlama detaylı bir uygulama gerektirdiği gibi; etkili pire ilacı kullanımı ve detaylı bir uygulama gerektirir.

Bahçe, kömürlük, park gibi alanlara hayvanlar yoluyla bulaşan ve insanların kıyafetlerine tutunarak yaşam alanlarına giriş yapabilen pireler, son derece hızlı çoğaldığından, çok kısa sürede tüm alanı sarabilmektedir. Ev, iş yerleri, fabrika gibi alanlara da sıklıkla giriş yapabilen pire ile mücadele için Sağlık Bakanlığı tarafından onayı bulunan ve kaliteli ilaçlar ile uygulama yapan firmalardan hizmet almak gereklidir.

Katı ya da toz formundaki ilaçlar, pirelere karşı hiçbir etki sağlamadığı gibi; bu haşerelerin üreme hızını durduramadığından, mücadeleyi zorlaştırmaktadır. Bunun yanı sıra fumigasyon yöntemi ile yapılan uygulamalarda, basit ilaçların kullanılması da pirelerin direncini kuvvetlendirebilir. Her alana kolaylıkla yayılabilen ve detaylı uygulama yapılmadığı sürece çoğalmaya devam eden pireyi yok edebilmek için kaliteli pire ilacı ile profesyonel şekilde uygulama yapılması şarttır. Yatak yorgan araları gibi noktalara yuva yapan ve ortalama iki haftada bir çoğalan pire sorunundan tamamen kurtulmak için profesyonel şekilde pest kontrol yapılmalı ve pire sorunu sonlanıncaya dek, uygulama tekrarlanmalıdır.