pire-nereden-gelirPireler 2-10 mm aralığında boyutlara sahip, türlerine göre besin ihtiyaçları değişen, ancak üremek için kana ihtiyaç duyan ve bu amaçla üzerlerinde bulundukları canlıların kanlarını emen haşerelerdir. Kendi yüksekliklerinden çok daha fazla sıçrayabildiklerinden dolayı konakçılarının üzerlerinde istedikleri yerlere kolayca geçebilirler. Her alanda görülebilmeleri mümkün olan pirelerden kurtulmak da şarttır.  Bu nedenle pire ilaçlama uygulatılması gerekmektedir.

Pireler üremelerini daha hızlı gerçekleştirebilmek için sıcağa ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden yaz ve ilkbahar dönemlerinde daha sık görülürler. Bu dönemlerde açık kapı pencerelerden, sevdiğimiz sokak hayvanlarından, alınan eşyalardan, oyuncaklardan evlerimize kadar gelebilen pireleri yok etmek de bireysel olarak oldukça zahmetlidir. Bu tür ilkel yöntemlerle vakit harcamak yerine, profesyonel haşere ilaçlama firmaları ile görüşülerek pire ilaçlama yaptırılması daha doğru olacaktır. Eğer bu haşereler yok edilmezse, kısa sürede yüzlercesi ile karşılaşılma olasılığı yüksektir.

Pireler besinsiz hayvanlarda bulunmayı tercih ettiklerinde barınaklarda oldukça fazla görülmektedirler. Ayrıca hijyen olmayan yerlerde de görülen bu haşereler insanlar için büyük tehdit demektir. Yaşadığımız alanların temizliği, gelebilecek olan pirelere engel olmak için oldukça önemlidir. Ancak her önleme karşı her alandan kolaylıkla geçebilecek olan pirelerden kurtulmak için muhakkak uzman yardımlara ihtiyaç vardır. Pire ilaçlama dışında yapılacak müdahaleler kesin çözüm demek olmadığından, haşere ilaçlama firmaları ile görüşmek gerekmektedir. Sıvı ilaçlarla yok edilen bu haşereler ile mücadele için, alanların durumlarına uygun kokulu ya da kokusuz böcek ilaçlaması gerçekleştirilir.