pirePire nasıl çoğalır? Pire çoğalması

Dişi pire ilk beslenmesinden sonra yumurta bırakmaya başlar. Beslendiği sürece sürekli yumurtlamaya devam eden dişi pire ölene kadar 2000 kadar yumurta bırakabilir. Yaklaşık olarak iki haftada bir üreyen bu haşereler, her yumurtlamada ortalama olarak 50-60 kadar larva bırakır. Son derece hızlı üreyen bu canlılardan kurtulmak için profesyonel pire ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak gereklidir.

Nemli ve sıcak alanlarda hızlı bir şekilde çoğalabilen pire ile mücadele için bireysel yöntemler hiçbir çözüm vermez. Bunun yanı sıra pireden kurtulmak için kalitesiz ya da zirai böcek ilaçları kullanmak, bu zararlı canlıları yok edemediği gibi sağlık açısından da ciddi sorunlara yol açar.

Koltuk, yatak ve giysi gibi eşyaların içerisine yuva yaparak, kolayca üreyen pireler, yumurtalarını yünlü ve pamuklu maddelerin içerisine bırakır. Beslenmeden uzun süre yaşayabilen bu haşerelerin yavruları hızlı bir şekilde erginleştiği gibi larvadan çıktıktan bir ay kadar sonra çoğalmaya başlar. Bu süreklilik nedeniyle pire ile mücadele acil olarak yapılması gereken bir işlemdir. Zira bu haşereler ile mücadele geciktikçe, yok edilmeleri de zorlaşmaktadır. En hızlı çoğalan haşereler arasında yer alan pireyi yok etmek için Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan ve garantili ilaçlama yapan firmalar tarafından yardım alınmalıdır.