pire-tasmasiPireler, oldukça ufak, canlıların üzerlerinde bulunan ve bulundukları canlıların kanlarını emerek beslenen haşerelerdir. Bu sebepledir ki ciddi sağlık sorunları doğururlar. Pire, insan üzerinde bulunduğu gibi hayvanlarda da görülen haşeredir. Pireden kurtulmak canlıların sağlığı açısından büyük önem taşır. Pire ilaçlama bu konuda size sonuç getirecek uygulamadır.
İnsan piresi, kedi piresi, köpek piresi, güvercin piresi gibi pire türleri mevcuttur. İsimlerinden de anlaşılacağı üzere pireler insan üzerinde bulunduğu gibi hayvanlar üzerinde de bulunurlar. Genellikle evcil hayvan olarak kedi, köpek besleyen kişiler pirenin bu hayvanlara çabuk bulaşabilmesi nedeniyle muhakkak önceden önlemler almalıdır. Pire ile mücadele konusunda hayvanlar veteriner kontrolünde tedavi görmelidir. Pire aşısı, pire tasması, pire ilaçları gibi yöntemlerle pireden kurtulunur ya da pirenin gelmesine engel olunur. Belirli aralıklarla pire aşısı olan hayvan, pire tasması ile de gün içinde pirelere karşı korunmuş olur. Pireler kendi boyutlarından 200 m yükseğe zıplayan haşereler oldukları için kolayca istedikleri yere geçebilirler. Özellikle yumurtalarını bırakmak için bulundukları canlı üzerinden diğer yerlere atlarlar. Bu durum da göz önüne alınarak hayvanlarınıza karşı yaptırdığınız tedavi ve aldığınız önlemlerden sonra, bulundukları ortamları da pire ilaçlama ile dezenfekte etmeniz yararlı olacaktır. Pire ilaçlama firmaları tarafından pire ile mücadele için yapılacak en uygun pire ilaçlama ile siz de sağlığınızı tehlikeye atmamış olursunuz.
Pire ilaçlama firmaları tarafından uygulanan ilaçlamalarda ilaçların Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olması zorunludur ve firmalar eğitimli kadrolarla çalışmalıdır.