Pire türleri ve çeşitleri hakkında bilgiler bulabilir, pire türleri ile sorununuz var ise pire ilaçlama hizmetleri veren firmamızdan yararlanabilirsiniz.

Pamuk piresi

Pamuk piresi diğer pirelerden farklı olarak insanların ve hayvanların üzerinde değil de bitkilerin üzerinde bulunur ve bitkiler ile beslenir. Bu pire türü beslenmesinde insan ve hayvan kanı kullanmaz. Bu haşere özellikle pamuksu kozası olan bitkilerin kozası içinde bulunurlar. İnsanlara zararı bitkilerin taze yapraklarını yeni filizlenmiş sürgülerini ve çiçeklerin yaprakları ile taç kısmını kemirerek yiyerek maddi hasara neden olmasıdır. Pamuk piresinin yuva yaptığı ekinler gelişmez ve ürün verimi düşer. Çok çabuk çoğalıp yayılan pire çeşidi ekinlerin içinde yuva yaptığından mutlaka zaman kaybetmeden bunlarla mücadele etmek gerekir. Bu haşere ile en etkili mücadele yöntemi pamuk piresi ilaçlama yaptırmaktır.

Pamuk piresinden kurtulmak için ferdi olarak ilaçlama yaptığınız zaman kullanacağınız yanlış ilaç ve ilaçlama yöntemi diğer bitkilere ve canlılara zarar verebilir. Pamuk piresi ile mücadele için profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından yardım almak şarttır. Genellikle bahçe ve tarla gibi alanlarda bu haşereler ile mücadele edildiği gibi, yumurtalarını kozaların içine bıraktıklarından periyodik olarak iki uygulama yapılması, daha iyi verim alabilmek için şarttır.

İnsan Piresi

Üzerinde yaşadığı canlıya göre ayarlarlar. İnsan piresi tüm beslenme esnasında insan üzerinde bulunur ve günde ortalama olarak 4 ? 5 defa kan emer. İnsanları ısırdığı zaman ısırılan yerde kızarıklık, şişlik, morluk ve kabarıklar görülür. İnsanlar ısırılan yere bakarak pire ısırığı olup olmadığını anlayabilirler ayrıca pire insandan kan emdikten sonra insan elbisesi üzerine dışkısını bırakır. Genellikle elbiseler üzerinde kahverengi lekeler oluşur. Yumurta bıraktığı zaman insan vücudunu terk eder yumurtasını bıraktıktan sonra tekrar insan üzerine geri döner. İnsan piresi bir insandan başka insana rahatlıkla bulaşabilir. Sürekli kan emdiği canlıyı değiştirdiği için bu insanlar arasında hastalık ve mikrop kuryeliğini de yapar. Bir insan üzerinde insan piresi, kedi piresi, köpek piresi ve toz piresi olmak üzere birçok pire türü bulunabilir. İnsan piresi yapı olarak genellikle 2 ? 4mm boyundadır. İnsan piresi her daim insandan kan emdiği için insanı rahatsız eder ve insanlara mikrop bulaştırdığı içinde bunlarla mücadele etmek gerekir. Pire ile en güzel mücadelede yöntemi ilaçlama yapmaktır. Pire zor ölen bir haşere olduğu için bu böcekler için mutlaka sıvı kokulu ilaçların kullanılması gerekir. Pire ilaçlamasını yapan kişinin ilaçlama eğitimini almış olması gerekir. İlaçlama servisi olarak her daim tüm haşere sorununuza çözüm olmaktayız. Pire ısırığı kızarlaıklara sebep olur.

Köpek piresi

Köpek piresi kendi türleri arasında en büyük yapıya sahip bir pire türüdür. Köpek piresi genellikle köpekler üzerinden insanlara geçtiği için bu isimle adlandırılmıştır. Genel özellikleri ile diğer pire çeşitlerine benzer. Köpek piresi insanlar ve hayvanlar üzerinden kan emerek beslenen bir pire çeşididir. Bu pireler köpekler haricinde yaban hayvanlarında ve diğer hayvanlarda da bulunur. Eğer sizde evinizde köpek ve evcil hayvan besliyorsanız bu hayvanlarınızı sıklıkla kontrol edin. Şayet hayvanlarınız üzerinde zararlı böceklerden ve haşerelerden var ise mutlaka en kısa zamanda evcil hayvanlarınızı veterinere götürün ve veteriner hekim kontrolünden geçirin. Evde hayvanlarınızı pireden kurtarmak için rasgele ilaç kullanmayın. Veteriner hekimin verdiği ilaçlardan kullanın. Köpek barınakları ve çevresini, ayrıca evinizi genel olarak pireden kurtarmak için de genel bir temizlik yapmak ve yasal bir ilaçlama şirketi tarafından ilaçlamak gerekir. Yasal olan ve tüm resmi belgelere sahip olan firmamız her türlü ilaçlama talebinize cevap vermektedir. Köpek piresi ile mücadelede kullanılan ilaçlar sıvı ilaçlardır. Pire ilaçlamasında ilaçlanan ev ve iş yerleriniz mutlaka 5 – 6 saat boyunca kapalı kalması gerekir ve bu zaman zarfından sonra ilaçlanan alanlarınızın 1,5 – 2 saat kadar havalandırılması gerekir. Tüm pire ilaçlama hizmeti sonunda gerekli resmi belgeleri alabilir ve ilaçlama konusundan istediğiniz bilgileri bizden alabilirsiniz. İstanbul pire ilaçlama hizmetine ihtiyaç duymanız halinde tüm ilçe ve semtlere aynı fiyat ile hizmet vermekteyiz.

Bağ yaprak piresi

Bağ piresi, mimfler yaprakların alt kısmında bulunan bitki özü sularını emerek beslenir. Yaprak piresinin beslendiği noktalarda soluk renkli lekeler oluşur. Kahverengi leke olan yapraklar solar ve ölür. Yaprağı dökülen dal zayıf düşer, meyveler güneşe fazla maruz kaldığından yanar. Yaprak piresi daha çok Adana, Gaziantep, Ankara, İzmir, İçel, Kırıkkale illerinde görülen pire türüdür.

Kuş piresi

Kuş piresi güvercinlerde görülen bir pire türüdür. Kuş piresi güvercinin tüyleri ve telekleri arasında bulunur. Siphonaptera takımından olan pirenin ağız yapısı, diğer kan emen asalaklarda olduğu gibi aşağıya ve geriye doğru yönelmiş ve delici bir hortum biçimindedir. Pirenin kan emme süresi en fazla 3,5 saattir. Pire rahatsız edildiği zaman canlıyı terk eder, başka bir canlı üzerine geçer. Pire kan emmeden uzun bir zaman yaşayabilir. Nemli ve sıcak ortamlarda açlığa dayanma süreleri daha da fazla olabilir. Kuşlarda bulunan pire türü Salmonella bakterisinin taşınmasını ve yayılmasını sağlar. Kuş ve tavukta görülen pirenin vücudu uzundur. Ergin olan pirenin yanak kısımlarında tarak yoktur. Renkleri normal pirelere göre biraz daha koyu renktedir. Güvercinde bulunan bu pire türü daha birçok yabani kuşlarda görülür. Pox, pramyxovioris salmonella, trichomonas, gibi hastalıkların bulaşmasına sebep olur. Sürekli canlının kan emen pire kuşun halsiz düşmesine ve hastalanmasına neden olur.

Kum piresi (Amphipoda)

Kum piresinin boyu büyüklüğü 1,5 – 2mmdir. Deniz kıyılarına vuran dalgaların yosunları arasında gelir. Karnını hızla titreterek çok uzağa sıçrayabilme özelliğine sahiptir.

Pirelerden korunma yolları hakkında bilgiler de bulabileceğiniz sitemizde 7/24 sizlere destek vermek için bekleyen online destek ekibimizle dilediğiniz zaman görüşerek ilaçlama konularında çözüm bulabilirsiniz.

Kedi piresi (ctenocephalides felis)

Kedi piresi adından da anlaşıldığı gibi en çok kediler üzerinde bulunan bir pire çeşididir. Kedi piresi insanlar ve hayvanlardan kan emerek beslenir. Bu pireler sadece kan emerek beslenir. Kedi piresi insanlara farklı yerlerden ve farklı şekillerde bulaşır. Kedi piresi ortalama olarak 2 – 3mm kadardır. İnsanların yaşadığı yere farklı şekillerde gelir. Bazen eve gelen bir kedi ile bazen eve gelen bir kişi tarafından gelir bazen de dış ortamdan kişinin üzerine sinerek ev ve yaşam alanına kadar gelir. Bu pireler kendi vücut ısısını üzerinde yaşadığı canlıya göre ayarlar. Kedi piresi yapı olarak kedi ve insan piresine benzer fakat yapı olarak onlardan küçüktür. İnsanlara farklı hayvanlardan bulaşan kedi piresi birçok hastalığı da beraberinde insanlara bulaştırır. Evde kedi besleniyorsa sıklıkla kontrol edilmeli. Kedi üzerinde bu zararlı haşerelerden varsa mutlaka kedi veteriner hekim kontrolünden geçirilmeli ve veteriner hekimin tavsiye ettiği ilaçlar kediye uygulanmalı. Kedinin yaşadığı yerler, çevresi ve gezindiği yerler mutlaka ilaçlama şirketi tarafından detaylı bir şekilde ilaçlanmalıdır. Şahsi ilaçlamalarda veya sokak pompacılarının yaptığı ilaçlamalarda kesin sonuç almak mümkün değildir. İlaçlama konusunda uzman olan şirketimiz tüm böcek ve haşere ilaçlaması ile 7 gün 24 saat sizlere hizmet vermektedir.

Su piresi

Su piresi akvaryum balığı yetiştirenler tarafından çok tercih edilen bir besindir. Su sıcaklığının 15-20 derece olduğu ortamda bol olarak bulunur. Tülden yapılmış kepçelerle rahatça su üzerinden toplanabilen bu haşere, balıklara yem olarak verildiğinden kokmuş, ölmüş ve bayat olmaması gerekir.