Bit ve pire arasında ne gibi farklar vardır? Bit ile pire nasıl birbirinden ayrılır?

– Pire zıplayarak hareket eder, bit ise tırmanarak hareket sağlar. Bu nedenle pirelerin yer değiştirmesi ve yayılması daha kolaydır. İnsanların üzerine tutunarak yaşam alanlarına giren haşere çok hızlı bir şekilde çoğaldığından kısa sürede alanı istila edebilmektedir. Bu parazitlerden kurtulmak bu nedenle bite oranla daha zordur. Ancak pireden kurtulmak için olduğu gibi biti yok etmek için de profesyonel firmalar tarafından bit ilaçlama hizmeti almak şarttır. 

– Pire çok aktiftir ve çok seri hareket eder. Bitler ise bu haşereye oranla daha yavaş hareket eder. Bunun yanı sıra bitin yaşam alanı daha dardır. Canlı vücudundaki kıllara tutunarak yaşayan bit, yoğunluğuna bağlı olarak yünlü ve tüylü eşyaların arasında da yayılım gösterebilir. Buna karşılık pire hayvan vücudunda yuva yaparak çoğaldığı gibi açık alanlarda ya da kapalı ortamlarda canlı vücudundan bağımsız halde de yaşayabilmektedir.

– Bit beslenmeden fazla uzun yaşayamaz, Pire kan emmeden uzun süre yaşayabilir. Ancak bitler, saç diplerine tutunduğu için sürekli olarak beslenebilmektedir. Pireler ise devamlı olarak canlı vücudu aramakta ve yer değiştirmektedir. İnsan vücuduna yuva yapamayan bu haşereler genellikle kıyafet aralarında, halı ve koltuklar ile yatak yorgan aralarında bulunurken, bitler insan vücudunda kolaylıkla yuva yapabilir. Her iki haşereden kurtulmak için de profesyonel ilaçlama firmalarından yardım almak gerekir. Ancak bitleri yok etmek için bireysel temizlik de büyük önem taşır. Bitlenme durumunun yaşandığı insanların özel bit ilaçları kullanması ve yaşam alanlarına ise ilaçlama şirketleri tarafından uygulama yapılması gereklidir. Pire ilaçlama işlemi için ise insanların herhangi bir ilaç kullanması gerekmez iken, evcil hayvanların veteriner kontrolünden geçirilmesi ve yaşam alanlarının pireye karşı ilaçlanması şarttır.

-Bit kıl diplerinde tutunarak yaşar, pire ise kan emdikten sonra sürekli yer değiştirir. Bu nedenle pireler, bitlere göre daha hızlı yayılım gösterir. Dolayısıyla bu haşerenin bulunduğu alanlarda pire ilaçlama yaptırmak şarttır. Bitten kurtulmak için lokal uygulamalar yanıt verirken, pireleri yok etmek için tüm alana uygulama yapılması şart olduğu gibi, etkili böcek ilaçları kullanmak da şarttır.