pirelenme-belirtileriPireler ufak, kan emerek beslenen, ayakları oldukça sağlam, yassı yapılara sahip, çok hızlı üreyebilen parazitlerdir. Kan emerek besleniyor olmalarının insan sağlığı açısından birçok yan etkisi bulunur. humma, dizanteri, veba, tifüs gibi hastalıklara neden olan pirelerden kurtulmak için pire ilaçlama uygulatılmalıdır. Pirelenme belirtileri görülmesine izin verilmeden bu haşerelerin bulaşmaması adına önlemler alınması daha doğrudur. Daha çok sağlıksız canlılarda ya da temiz olmayan alanlarda bulunmayı tercih eden pirelerin gelmemesi için temizliğe ve besinlere dikkat edilmelidir.

Kedi, köpek, kuş gibi hayvanlarda görülen pireler bu canlılardan da kan emerek beslenmektedirler. Vücutlarının yassı olması tüylerin üzerinde rahatça hareket etmelerini sağlamaktadır. Aşırı kaşıntıların görüldüğü kedi ya da köpeklerde pirelenme belirtileri işaretleri ile karşılaşılıyor olabilir. Çünkü bu haşereler ısırdıkları yerlerde kaşıntı, ardından kızarıklık, kabarıklık oluştururlar. Kulak arkaları, boyun kısımları çok sık kaşınan kedi, köpeklerde pire olması ihtimali göz önünde bulundurularak bir veteriner hekimden yardım alınmalıdır. Ayrıca bu canlılardan daha sonra insan veya bulundukları alanlara sıçrayabilme ihtimalleri olan pirelerden kurtulmak için pire ilaçlama uygulatılması da bir o kadar önemlidir.

İnsanlarda pire olduğunu anlayabilmek vücutta görülen ısırıklarla mümkün olabilir. Vücutta kısa sürede yanma, kaşıntı, kabarma, kızarma gibi belirtiler oluşuyorsa bu durumlar pire ısırığı ve pirelenme belirtileri olabilir. Bu haşereler bulundukları konakçıların daha sonra istedikleri yerlere oldukça yükseğe sıçrayabilme özelliklerinden yararlanarak geçebilmektedirler. Bu nedenle pire görülmesi ya da fark edilmesi durumunda pire ilaçlama uygulatılması şarttır.

Yardım alınacak pire ilaçlama şirketleri başarılı ve güvenilir sonuçlar vermesi için kesinlikle Sağlık Bakanlığı onaylı olmalıdırlar. Pire ilaçlama titiz davranılarak gerçekleştirilmesi gereken bir konudur.