Pireler kan emme işlevini ne kadar fazla yapabilir, pire kanı ne şekilde emer?

pire ilaçlamaPire canlısı 3,5 saatte kan emme işlemini bitirmiş olur. Bir pire en fazla kendi ağırlığının 20 katı fazla kan emebilir. Dişi bir pire, erkekten daha büyüktür daha fazla kan emer. Bu haşerelerin üreme miktarları da kan emme oranlarına bağlı olarak değişmektedir. Uzun süre kan emmeden yaşayabilen bu canlıların çoğalmak için beslenmeye ihtiyacı vardır. Kan emdikten kısa süre sonra yumurta bırakan pireler, ortalama olarak ayda bir çoğalır. Bu sıklık da üreme miktarında olduğu gibi kan emme süresine bağlı olarak farklılık gösterir.

Nemli ve sıcak alanlarda yaşayabildiği gibi, kuru bölgelerde yaşayabilen pire, çok iyi şekilde gizlenebildiğinden yuva yapabildiği her alanda kolayca çoğalır. Kedi, köpek, tavuk gibi canlıların üzerinde yuva yaparak çoğalabilen bu haşereler, insanların yalnızca kanını emmektedir. Bunun yanı sıra yaşam alanlarında koltuklarda, kıyafet içlerinde, halılarda ve diğer tüylü bölgelerde yumurtalarını gizleyen pire, kısa sürede tüm alanı sarabilmektedir.

Pireden kurtulmak için kaliteli ve etkili pire ilaçları kullanılarak yapılan uygulamalardan çözüm almak mümkün olduğu gibi uygulama yöntemleri de büyük önem taşır. Zira pirenin yuva yaptığı alanların dikkatli bir şekilde ilaçlanması bu haşereyi yok etme konusunda son derece önemlidir. Dolayısıyla haşere ilaçlama konusunda uzman olan firmalar tarafından yardım almak şarttır. İlaçlama uygulamasından sonra, alanın iyi bir şekilde havalandırılması ve ilacın etkisi sona erene kadar kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle solunum yolu hassasiyeti bulunan bireyler; ev, iş yeri, ofis, bodrum, bina gibi alanlarda yapılan pire ilaçlama uygulamaları sonrasında, alanı bir iki saat kadar kullanmamaya özen göstermelidir.