pireli-kediPireler insanlarda görüldükleri üzere, kedi, köpek, kuş gibi hayvanlar üzerinde de bulunurlar. Üzerlerindeki konakçıların kanlarını emerek besin ihtiyaçlarını giderirler. Bu yüzden oldukça tehlikelidirler. Pire ilaçlama ile yok edilebilirler. Aksi halde bireysel olarak pire ile mücadele için kullanılan ilaçlar, uygulanan yöntemler asla kesin çözüm olmaz.

Evcil hayvan olarak kedi, köpek besleyen insanlar pire haşeresi ile daha sık karşılaşabilirler. Çünkü kedi piresi bir pire türüdür ve dışarıdan, insanlardan kedilere kolayca bulaşabilirler. Bu haşereler daha çok sağlıksız, bakımsız ve besinsiz kedileri tercih ederler. Bunlardan virüs alan pireler diğer konakçısına geçtiğinde kolaylıkla bu virüsleri bulaştırabilirler. Sağlık sorunlarına neden olan bu duruma maruz kalmamak için hayvanların veteriner kontrolleri ihmal edilmemeli, temizliklerine dikkat edilmelidir. Buna rağmen oluşan pirelerden kurtulmak için ise yine veteriner kontrolünde tedaviler gerekir. Pire aşıları, ilaçları, damlaları sayesinde pireler kedilerden uzaklaştırabilir. Ancak bu haşereler sıçrayabilme özellikler olduklarından kedi ya da köpekler hatta insanlar üzerinden diğer alanlara kolaylıkla geçebildiklerinden bu yerlere de pire ilaçlama uygulatılmalıdır.

Pireli kedilerle temas edildiği takdirde insanlara da bu haşerelerin geçmesi olağandır. Bu yüzden özellikle sokak hayvanlarına yaklaşırken dikkatli olunmalıdır. Pireler yassı vücut yapılarına sahip oldukları için kedilerin tüylerinde kolaylıkla hareket ederek yaşamlarını sürdürürler. Ufaktırlar ve gözle görülmeleri zordur. Kedilerin kaşıntıları doğrultusunda bu haşerelerin varlıklarını fark etmek mümkündür. Çünkü pire ısırığına maruz kalındığında kaşıntı, kızarıklık, kabarıklık görülür. Rahatsız edici olan bu duruma maruz kalan kediler uygun tedavilerle pirelerden temizlenmelidir. bu işlemden sonra ise, bu hayvanların bulundukları yerlerde de pire olma ihtimali göz önünde bulundurularak pire ilaçlama uygulatılmalıdır.

Pire ilaçlama işlemleri için muhakkak profesyonel pire ilaçlama firmaları ile görüşülmelidir. Çünkü ilaçlama hangi alan için uygulanırsa uygulansın hassaslık gerektiren bir işlemdir. Yanlış uygulanması sağlık sorunlarına neden olur. Zaman kaybı ve ekonomik kayıplar yaşatır. Uygun pire ilaçlama fiyatları ile hizmet veren pire ilaçlama şirketleri tarafından alınacak yardımlar her zaman daha garantili olacaktır.