pirePire gözle görülemeyecek kadar küçük olduğundan dolayı en çok sorun çıkaran canlılar arasındadır. Bu haşere insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da görülmektedir. Pire ısırması ve salgıladı mikropla insan sağlığını tehlikeye düşürmektedir. Kendisini vücutta kızarıklık kırmızılık ve kaşıntı olarak ortaya çıkarır. Tozlu ortamlar sıkça yaşadığı alanlardır. Genellikle canlılar üzerinde barınır saklanması ve gözükmemesini kolaylıkla sağlayabilir.

Pire çeşitleri yaygın olarak görülmektedir. Bunların başında insan, kedi, toz piresi gelmektedir. İnsan piresi insan vücudundan kan emerek beslenir. Elbiselerde dolap içlerinde yatak altlarında tozlu her türlü ortamda barınabilir. Kedi piresi çok diğer türlerine göre çok fazla üreyebilen çeşididir. Bu sebeple pire ilaçlama ile görüşülüp kesin ve kalıcı çözüm bulunması sağlanmalıdır.

Pirenin bulaştırmış olduğu hastalıkları insan için tehlike oluşturmaktadır. Humma, veba, tifüs ve dizanteri başlıca hastalıklardandır.  Kusma, ağrı, ateşlenme gibi belirtilerle kendini gösterir. Tedavi edilmemesi durumun da ölümle sonuçlanır. Bir diğeri ise veba; mikrobunu farelerden alan haşere insanlara bulaştırması ile ölüme neden olur. Kusma karın ağrısı dilde kahverengi olması ve kuruması şeklinde kendisini gösterir. Evde pire varsa eğer bunu bireysel yollarla çözmek mümkün değildir.

Pirenin bulaştırdığı hastalıklar kontrol altına alınmadığı takdirde hızlıca üremeye devam edecek ve daha zor duruma getirecektir. Pireler gözle görülemeyecek kadar küçük oldukları için daha zordur ve farklı ilaçlama yöntemi kullanılmaktadır. Haşere her yere de rahatlıkla saklanabildiği için sıvı ilaçlama yöntemi kullanılır. Gelişen teknoloji ile birlikte kullanılan buharlama yöntemi ile her yere nüfus eder böylece kalıcı olarak çözümlenmiş olur. Pire çoğalmasını engellemek veya iç mekanlara pire girişi konusunda önlem oluşturmak için profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yardım almak son derece önem taşır.

Yaz aylarında hızlı bir şekilde çoğaldığı gibi kış aylarında da üremeye devam eden pirelere karşı, genellikle ilkbahar aylarında ve yaz döneminde gerek önlem amacıyla gerekse bu haşerelerden kurtulmak için uygulama yapılmaktadır. Kaliteli pire ilaçları kullanılarak, Sağlık bakanlığından onaylı pire ilaçlama firmaları tarafından yapılan uygulamalar, bu parazitlere karşı kesin çözüm vermekte ve koruma sağlamaktadır.