Pire ergin hale gelene kadar kaç dönemden geçer

pire ilaçlamaHer üreme döneminde 30-50 arasında yumurta bırakabilir dişi  pire ölene kadar 2 bin yumurta yapar. Pire yumurtaları 2-13 gün sonunda larva olur, 4-5mm olan larvalar 7-10 gün sonunda uygun sıcaklıkta pupa dönemine geçer. Birkaç haftalık süreden sonra pupalar erişkin hale gelir. Bu durumda 3 dönemden geçerek ergin pire haline gelir.

Hızlı bir şekilde erginleşerek, çoğalmaya başlayan pireleri yok etmek için profesyonel yöntemler uygulamak şarttır. Pire ile mücadele için önlem alınmadıkça bu haşereler üremeye devam edeceğinden, acil bir şekilde bu canlılara karşı önlem alınmalıdır. Özellikle sıcak ve nemli alanlarda çok hızlı bir şekilde çoğalabilen pirelerden kurtulmak için kaliteli ve garantili ilaçlama yapan firmalardan yardım alınmalıdır.

Pire yumurtaları, yapılan uygulamalardan etkilenmeyeceğinden pireleri yok etmek için etkili ve kalıcı ilaçların kullanılması şarttır. Uygulama yapılan alandaki erişkin pireler ölse dahi larvalara hiçbir şekilde zarar gelmez. Bu nedenle sıvı pire ilaçları kullanılarak yapılan uygulamalarda, koruyucu etki bulunması şarttır. Bunun yanı sıra evde pire sorununa karşı yapılan işlemlerde, bu haşerelerin yuva yaptığı alanlara sıkılan ilaçların etkisini yitirmemesi için bir hafta on gün kadar detaylı bir temizliğin yapılmaması şarttır. Pirelere karşı kesin çözüm oluşturmak ve bu haşerelerin neden olduğu hem sağlıksal zararları, hem de maddi hasarları yok etmek için garantili uygulama yapan firmalar tarafından yardım alınmalıdır. Ev, ofis, iş yerleri, fabrika ve depolar için yapılabilen bu uygulama Sağlık Bakanlığı tarafından yetkinlik sahibi olan kaliteli ve profesyonel ilaçlama şirketleri tarafından gerçekleştirilmelidir.