pireye-cozumPireler çok ufak, kedi, köpek, güvercin, insan gibi canlıların üzerlerinde yaşayan ve kanlarını emerek beslenen haşerelerdir. Kan emerek beslenmeleri, kişi ve hayvanlarla direk temasları demektir. Bulundurdukları virüsleri bu şekilde kolayca bulaştırabilirler. Bu da ciddi sağlık sorunları demektir. Pireden kurtulmanın önemini bu durumdan da anlayabiliriz. Pireye çözüm kişilerin kendi çabalarıyla kesinliğe ulaşmaz, aksine büyük bir zaman kaybı demektir. Pireye çözüm sağlayacak ve bunu kolay yoldan, zaman kaybı yaşatmadan yapacak kuruluşlar pire ilaçlama firmaları olur.

Pireler, kedi piresi, köpek piresi, insan piresi, güvercin piresi gibi türlerin isimlerinden de anlaşılacağı gibi hayvanların da üzerlerinde yaşarlar. Özellikle evcil hayvan besleyen kişiler, evlerinde pire olma riskinin daha yüksek olması sebebiyle pire ile mücadele konusuna daha fazla önem vermeleri gerekir. Pireden kurtulmak için bir pire ilaçlama firması ile görüşmeleri, pire ile mücadele durumlarını kolaylaştırır. Pireye çözüm arayan kişilerin pire ilaçlama firmaları ile irtibata geçmeleri şarttır.

Pireler çabuk üreyen canlılardır ve özellikle yumurtalarını daha sıcak ortamlara bırakmak için istedikleri yerlere zıplayabilirler. Kendi boylarından 200 m yükseğe zıplama özellikleri bu durumu kolaylaştırır. Bu yüzden pire ya da belirtileri görüldüğü anda kesinlikle pireye karşı önlem alınmalıdır. Pirelerden kurtulmak için alınacak birçok yöntem varken en doğru uygulanacak olan yöntemle en kesin sonuç alınır. Pire ilaçlama yapılırken ilaçların kesinlikle Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olması gerekmektedir.